W roku akademickim 1982/83 wstrzymano rekrutację studentów na kierunek inżynieria środowiska, co w konsekwencji spowodowało w kolejnych latach likwidowanie lub przekształcanie funkcjonujących wówczas Zakładów. W okresie od 01.09.1987 do 30.09.1990 na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska funkcjonowała samofinansująca się Pracownia Badawcza Inżynierii Środowiska.
Po reaktywacji kierunku z dniem 01.10.1990 powołano Zakład Technologii Wody i Ścieków. Kierownikiem obu jednostek był dr hab. inż. Janusz Tomaszek. Od 01.10.1994 Zakład Technologii Wody i Ścieków przekształcił się w dwie odrębne jednostki, funkcjonujące do dnia dzisiejszego: Zakład Oczyszczania i Ochrony Wód oraz Zakład Inżynierii i Chemii Środowiska, przekształcony w 2008 w Katedrę, którego kierownikiem do 2010 roku był prof. zw. dr hab. inż. Janusz Tomaszek.
Już od początku swego istnienia pracownicy Katedry czynili starania o poszerzenie bazy aparaturowej, czego efektem jest pozyskanie między innymi spektrometrów ASA, ISP, UV-VIS, izotopowego spektrometru masowego (IRMS) firmy Finnigan MAT, analizatora węgla i azotu firmy ThermoQuest, chromatografów GC/MS, LC/MS oraz ION i innej drobnej aparatury.
W okresie 1996-2010 pracownicy Katedry realizowali kilkanaście projektów zwykłych, promotorskich, habilitacyjnych i zamawianych zleconych przez KBN i MNiSW. Od 1999 r. Katedra Inżynierii i Chemii Środowiska organizuje cyklicznie Konferencję Naukowo-Techniczną "Postęp w Inżynierii Środowiska", która jest zawsze okazją do prezentacji wyników najnowszych prac badawczych, dyskusji problemów inżynierii Środowiska oraz obejrzenia Bieszczadów i Zbiornika Solińskiego.
Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia dydaktyczne na kierunkach inżynieria środowiska, budownictwo, transport, energetyka oraz geodezja i planowanie przestrzenne.
Do dnia 01.09.2020 r. kierownikiem jednostki był prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik (obecnie Rektor Politechniki Rzeszowskiej). Aktualnie funkcję kierownika Katedry pełni dr hab. inż. Renata Gruca-Rokosz, prof. PRz.